پدیدآورندگان آثار به نشر

نقی سلیمانی

سلیمانی بیش از سی سال است که حرفه ای داستان می‌نویسد و مخاطب اغلب آثارش نوجوان‌اند، گرچه آثاری هم در حوزه کودک و بزرگسال دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۵ تیر ماه ۱۳۸۷ به سلیمانی نشان درجه دو هنری در زمینه ادبیات داستانی اعطا کرده است.
۱۳۹۹/۰۹/۲۳

نقی سلیمانی متولد سال ۱۳۴۰ در تهران است . از همان دوران کودکی به شدت به کتاب علاقمند بود و از راه کرایه کردن کتاب، به کتابخوانی رو آورد.

در خاطراتش می گوید: «مردی را یادم می‌آید که دکانی داشت قد یک زیر پله و کتاب کرایه می‌داد. مردِ چاق و خنده رویی بود. با هیکلی مثل یک خُمره. با موهایی سیخ سیخ و بیشتر وقت‌ها لباس خاکستری می‌پوشید. من در واقع دو تا مدرسه داشتم که یکی همین «مدرسه ده وجبی» بود که آن مرد خنده رو، و کتاب‌هایش پدید آورده بود. و ما، یعنی من و برادرم محسن، از کتاب‌هایش بهره می‌بردیم. آن روزها من هنوز به مدرسه نرفته بودم، پول‌هایم را جمع می‌کردم و به برادرم محسن می‌دادم تا کتاب کرایه کند و برای من بخواند و یا از آن برایم تعریف کند.»

او در حوزه‌های نویسندگی رمان، طنز‌نویسی، نویسندگی داستان‌های کوتاه، نقد و پژوهش ادبیات داستانی و زندگی نامه‌نویسی فعالیت دارد. اولین داستان سلیمانی در مجله پیام شادی سال 1355 به چاپ رسید و چند سال بعد اولین کتابش با نام «همسفران باد» منتشر شد.

سلیمانی بیش از سی سال است که حرفه ای داستان می‌نویسد و مخاطب اغلب آثارش نوجوان‌اند، گرچه آثاری هم در حوزه کودک و بزرگسال دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۲۵ تیر ماه ۱۳۸۷ به سلیمانی نشان درجه دو هنری در زمینه ادبیات داستانی اعطا کرده است.

از جمله آثاری که «به نشر» از ایشان به چاپ رسانده است می توان به کتاب های: خوابگردی با یازده گرگ، شامل(قصه یوسف به روایت قرآن به شیوه متن اصلی ـ گفت و گو محور، دراماتیک و نمایشی ـ همراه با نقد قصه یوسف) و مجموعه پیامبر(ص) شامل بخش های مختلف زندگی پیامبر اسلام در 9 جلد مجزا با عناوینی همچون؛ پیش از تولد، کودکی، نوجوانی، جوانی، بزرگسالی، میانسالی 1، میانسالی 2، کلانسالی1 و کلاتسالی 2 منتشر شده است.

مجموعه نه‌جلدی رمان «پیامبر» از آثار شاخص این نویسنده است که با تصویرگری رضا مکتبی، تاکنون جوایز و عناوین متعددی از جشنواره‌‌های گوناگون از جمله لوح زرین و دیپلم افتخار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برگزیده جشنواره‌های قصه‌های قرآنی در بخش رمان نوجوان، کتاب سال جشنواره شهید حبیب غنی‌‌پور بابت تحقیق گسترده و پژوهش عمیق برای نگارش رمان، بهترین کتاب در جشنواره کتاب سال «سلام» بابت تحقیق جامع و پرداخت خوب و لطیف و تقدیرشده در سومین دوره جشنواره خاتم را به خود اختصاص داده است.

کتاب «پیامبر»  در ۹ جلد به صورت رمان برای قشر نوجوان تهیه شده که حدود ۱۲ سال نگارش آن به طول انجامید.

این کتاب خواندنی از پیش از تولد حضرت محمد(ص) شروع می‌‌شود و در ادامه، کودکی، نوجوانی، جوانی، بزرگ‌سالی، میان‌سالی و کلان‌سالی حضرت(ص) را در قالب داستانی جذاب برای نوجوانان روایت می‌کند.

نقی سلیمانی درباره ایده نگارش رمان «پیامبر» می‌گوید: از کودکی به شخصیت پیامبر(ص) علاقه داشتم و از زمانی که نوشتن را شروع کردم، مدام در این فکر بودم که بتوانم یک اثر خوب درباره رسول گرامی اسلام(ص) بنویسم.

بالأخره این توفیق نصیبم شد و توانستم این مجموعه را طی 12 سال پژوهش و تحقیق با استناد به قرآن و بهره‌گیری از نهج‌‌البلاغه، کتاب‌ها و روایت‌های معتبر از جمله «تاریخ طبری»، «المیزان»، «نهج‌الفصاحه»، «مروج‌الذهب و معادن‌الجواهر» و «سنن‌النبی» در قالب داستان درباره پیامبر اسلام بنویسم.

محور اصلی کتاب شخص پیامبر (ص) است. از آنجا که ۱۵۰ سال بعد از وفات پیامبر (ص)و در دوران امویان و عباسیان در خصوص زندگی ایشان کتاب‌هایی نگارش شده و احتمال دروغ و تحریف در آن وجود داشته لذا شبهاتی در تاریخ زندگی پیامبر اکرم(ص) وجود دارد بنابراین برای نگارش این کتاب از آیات قران، احادیث معتبر، بزرگان و کتب دانشمندانی همچون شهید مطهری، علامه طباطبایی، دکتر شهیدی و نیز نهج البلاغه برای نگارش موضوعاتی چون برخوردهای پیامبر (ص)را در اجتماع، خانواده، جنگ، صلح و غیره استفاده کردم.

داستان‌های اين مجموعه با توجه به اشاره‌‌های قرآن به زندگی ‌پيامبر(ص) پیش رفته است. گاهی تنها قصه روايت می‌‌شود و گاهی نيز نقدی در آن گنجانده شده است كه بر اطلاعات مخاطبان در اين عرصه می‌‌افزايد.

بیشتر آثارسلیمانی با نگاهی اجتماعی نوشته شده‌اند، حتی رمان «پیامبر» که بسیار مورد استقبال منتقدان و خوانندگان واقع شده است.

مجموعه پنج‌جلدی «قصه‌‌های پیامبر و فرزندانش»، و کتاب‌های «قصه‌هایی که پیامبر گفت» و «برادر» از دیگر آثار سلیمانی با موضوع پیامبر(ص) است. از دیگر آثار ایشان می توان به «همه نوع تعمیرات دماغ پذیرفته می‌شود»، «شاه کوچک»،«مواظب بند کفش‌هایتان باشید»، « قلب بابا توی جورابش است»،« دیوانه وار»،« دایره‌های کبود»، «کارآگاه بچه‌ها (رمان چهار جلدی)» اشاره نمود.

آثار ایشان تا کنون در جشنواره های مختلف ادبی کشور  برگزیده و جوایزی را برای خالق اثر به همراه داشته است .از جمله :

        برنده لوح زرین و دیپلم افتخار از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کتاب پیامبر(رمان 9جلدی)

        برنده جشنواره قصه‌های قرآنی در بخش رمان نوجوان برای کتاب پیامبر(رمان 9جلدی)

        برگزیده دومین دوره جایزه کتاب سال عاشورا

        برگزیده کتاب سال جشواره شهید حبیب غنی پور به خاطر تحقیق گسترده و پژوهش عمیق برای نگارش رمان برای کتاب پیامبر(رمان 9جلدی)

        برنده بهترین کتاب در جشواره کتاب سال مجله سلام بچه‌ها به خاطر تحقیق جامع و پرداخت خوب و لطیف برای نگارش رمان برای کتاب پیامبر(رمان 9جلدی)

        تقدیر شده در سومین دوره جشنواره خاتم برای نگارش رمان برای کتاب پیامبر(رمان 9جلدی)

        برنده تقدیر نامه و جایزه منتخب در چهاردهمین جشنواره کتاب رشد ویژه کتاب‌های قرآنی برای کتاب قصه‌های پیامبر و فرزندانش، (مجموعه پنج جلدی)

        کتاب برگزیده نویسندگان در کتاب سال مجله سروش نوجوان در سال 1370 برای کتاب گلدان پشت پنجره

        برنده لوح زرین و دیپلم افتخار از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان بهترین داستان سال برای کتاب خُل بازی‌های خلبان اتوبوس هوایی

        عنوان بهترین داستان سال به انتخاب خوانندگان مجله سروش برای کتاب آنی(داستان‌های کوتاه)

        برگزیده نویسندگان در کتاب سال مجله سروش نوجوان ۱۳۶۹ برای کتاب دایره‌های کبود

        داستان سال برگزیده از سوی نوجوانان در زمان انتشار در مجله سروش نوجوان برای کتاب های کارگاه بچه ها(رمان 4جلدی)

مخاطب عزیز با عضویت در شبکه های اجتماعی «اینستاگرام به آدرس behtarinhaye_nashr@» و«کانال اطلاع رسانی به نشر در پیام رسانهای بله و تلگرام به آدرس @behnashr» از تخفیفات و اطلاعیه های مسابقات کتابخوانی و برنامه های ترویجی تبلیغی به نشر مطلع شوید.

همچنین علاقمندان می توانند مجموعه 9 جلدی رمان پیامبر اسلام و سایرآثار به نشر را از سایت www.behnashr.com  تهیه نمایند.

منبع:
behnashr.razavi.ir
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com