پدیدآورندگان آثار به نشر

طیبه شامانی

شامانی(طناز) یکی از شاعران توانای حوزه شعر نوجوان است که سعی می کند در شعرهایش از زاویه‌های مختلف به نوجوانی نگاه کند.
۱۳۹۹/۰۹/۲۴

طیبه شامانی متولد یکم فروردین سال ۱۳۵۵در شهر دامغان است. وی فارغ‌التحصیل تکنولوژی تولیدات گیاهی در مقطع کاردانی است.

بخشی از خود نوشت ایشان در رابطه با دوران کودکی و شروع کار حرفه ای ایشان که در مجله نبات نیز منتشر شده است را در متن زیر می خوانیم؛

«  اولین‌روز از اولین‌ماه سال در دامغان به‌دنیا آمدم.  روز تولدم را خیلی دوست دارم. خانه‌مان کنار دیوار تاریخی «بارو» بود. مادرم شاعر نبود ولی شعرهای زیادی حفظ بود و من با داستان‌‌ها و شعرهایی که مادرم برایم می‌خواند بزرگ شدم. اولین کسی که استعداد شاعری من را کشف کرد مادرم بود . مرا در کلاس‌های شعر که آن‌زمان در دامغان برگزار می‌شد ثبت نام کرد

آن روز ها به شطرنج و تئاتر هم  علاقه داشتم، ولی شعر را به‌صورت جدی‌تر دنبال کردم. اولین شعر نوجوانم سال 1381 در مجله‌ی «سروش نوجوان» چاپ شد. استاد جواد محقق خیلی مرا تشویق کردند و اگر تشویق‌های ایشان نبود شاید شعر کودک‌ونوجوان را به‌صورت جدی ادامه نمی‌دادم. در این سال‌ها حدود چهل‌عنوان کتاب چاپ کردم و کتاب‌هایم به لطف خدا در جشنواره‌های کشوری دیده شدند».

شامانی یکی از شاعران توانای حوزه شعر نوجوان است و سعی کرده است در شعرهایش از زاویه‌های مختلف به نوجوانی نگاه کند. شامانی(طناز) به مدت هشت‌سال کارشناس بخش شعر مجلات «نبات» و «نبات کوچولو» بود. از جمله آثاری که این بانوی شاعر سروده است می‌توان به مجموعه «خاله‌بازی»، «چرخ و فلک»، «مسافر سپیده دم»، «دم گربه‌ها را بکش» و «چیستان» اشاره کرد.

برخی از آثارش با عناوین « خدای مهربون من»،«بانوی باران ها» و«هزار و ششصد و پانصد» را توسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) به چاپ رسانده است که تمامی آنها از کتاب های پروانه به نشر ویژه گروه سنی کودک و نوجوان است. کتاب«هزار و ششصد و پانصد» که درسال 1399 موفق به دریافت جایزه قلم زرین ،یکی از حرفه‌ای‌ترین جوایز ادبی شد؛ ۱۰ شعر با موضوعات خدا، مسائل مذهبی، طبیعت و ایران سروده شده است شعرهایی درباره موضوعاتی همچون ؛چه کسی تار بستن را به عنکبوت یاد داده است، یا اینکه چه کسی این درخت را با این برگ‌های زیبا و منظم آفریده است.

به اعتقاد اعضای هیئت داوران این جشنوراه بکر بودن  بعضی از موضوع‌ها، برتری شعرهای کتاب از نظر وزن و زبان که بسیار روان است و موضوعاتی که مناسب این رده سنی بوده است.از دلایل اصلی برگزیده شدن این کتاب بود.

سایرشعر های ایشان نیز تاکنون توانسته است در جشنواره های ادبی مختلف کشور برگزیده شود.که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

  • برگزیده جایزه و لوح جشنواره قلم زرین در سال 1399 برای کتاب هزارشصت و پانصد
  • برگزیده جشنواره کشوری یار و یادگار
  • برگزیده جشنواره ی فجر برای کتاب «قچ قچ» در سال 96
  • برگزیده جشنواره ی کتاب سال کانون برای کتاب «قچ قچ»
  • برگزیده قلم زرین با کتاب دم گربه هارا بکش
  • برگزیده لوح زرین دوازدهمین جشنواره مطبوعات
  • نامزد یازدهمین جشنواره مطبوعات
  • نامزد جشنواره‌ی شعر فجرسال برای کتاب «دلم تنگ تنگ است» در سال 97
  • نامزد کتاب سال دفاع مقدس با کتاب مسافرسپیده دم
  • نامزد قلم زرین با کتاب راه مشقی انتشارات مهر زهرا

مخاطب عزیز با عضویت در شبکه های اجتماعی «اینستاگرام به آدرس behtarinhaye_nashr@» و«کانال اطلاع رسانی به نشر در پیام رسانهای بله و تلگرام به آدرس @behnashr» از تخفیفات و اطلاعیه های مسابقات کتابخوانی و برنامه های ترویجی تبلیغی به نشر مطلع شوید.

همچنین علاقمندان می توانند کتاب های  خانم طیبه شامانی و سایرآثار به نشر را از سایت www.behnashr.com  تهیه نمایند.

منبع:
behnashr.razavi.ir
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com