حجت الاسلام سید محمد مهاجرانی

پرداختن به موضوع خداشناسی برای گروه سنی کودک و نوجوان دارای اهمیت است. با توجه به حافظه قوی کودکان از ابتدا باید آنها را با مفاهیم دینی به زبان ساده آشنا کرد. کودکانی که از ابتدا با مفاهیم دینی آشنا می شوند، نوع نگاه شان به جهان تغییر می کند و با کودکانی که با این مفاهیم آشنا نیستند، تفاوت دارند.
۱۴۰۰/۰۱/۱۴

سید محمد مهاجرانی متولد ۱۳۴۸ در شهر مهاجران اراک است. او دانش‌آموخته‌ حوزه‌ی علمیه‌ی قم و از شاعران آیینی کودک به شمار می‌رود. کتابهای زیادی در حوزه مذهبی در قالب شعر و داستان برای سه گروه سنی خردسال، کودک و نوجوان به قلم ایشان چاپ و منتشر شده است.
سال شصت و پنج نخستین سروده ی ایشان برای کودکان چاپ شد و اولین کتاب ایشان مجموعه ای به نام «پیامبر عزیز ما» بود که سیره‌ی پیامبر خدا را با زبان شعر برای کودکان ترسیم می کرد. این مجموعه فتح بابی شد برای نگارش و سرودن آثار و مجموعه های دیگرش که هریک به نوعی به مفاهیم دینی می پردازند.
حجت الاسلام سید محمد مهاجرانی که بعنوان کارشناس مذهبی در حوزه ادبیات دینی کودکان نیز فعالیت دارد معتقد است؛ پرداختن به موضوع خداشناسی برای گروه سنی کودک و نوجوان دارای اهمیت است. با توجه به حافظه قوی کودکان از ابتدا باید آنها را با مفاهیم دینی به زبان ساده آشنا کرد. کودکانی که از ابتدا با مفاهیم دینی آشنا می شوند، نوع نگاه شان به جهان تغییر می کند و با کودکانی که با این مفاهیم آشنا نیستند، تفاوت دارند. کودکی که با مفاهیم اولیه خداشناسی آشناست وقتی به پدیده ها نگاه می کند، نشان خدا و علم و تدبیر خدا را می بیند و عشق و علاقه او به پروردگار و درک او از جهان هستی بیشتر می شود. چنین تغییر نگرشی، تغییر اخلاق و رفتار را در پی دارد. مسئله فقط آموزش خداشناسی نیست. وقتی کودک در هر پدیده ای اثری از خدا ببیند، ارتباط اش با خدا قوی تر می شود و این مسئله در اخلاق و رفتار او اثر می گذارد.
از همین رو اکثر آثار ایشان با محوریت خداشناسی برای کودکان به چاپ رسیده است که مجموعه 20جلدی «خدای ما چه جوریه»، مجموعه 20 جلدی «خداشناسی خردسالان»، مجموعه 6 جلدی «خدای خوب من»، مجموعه 2 جلدی «از همه مهربانتر» ازجمله آن ها میباشد.
سید محمد مهاجرانی همچنین در نگارش داستان ها و اشعارش برای گروه سنی کودک و نوجوان به موضوعاتی از جمله  اخلاق، عقاید، احکام وسبک و سیره ائمه اطهار توجه ویژه داشته است.که بعضی از آنها عبارتند از:
سیره پیامبرگرامی اسلام(ص)،مجموعه پیامبر عزیز ما (۱۴ جلد ) : سیره پیامبر گرامی اسلام برای کودکان، مجموعه «محمّد گلی برای همه» (۸ جلد ) : سیره پیامبر گرامی اسلام برای خرد سالان، قهرمان مهربان (۲ جلد ) : قصه های ورزشی پیامبر گرامی اسلام چهار، گل صد برگ، مجموعه گل و پروانه، مجموعه شمع و پروانه، چهارده شاخه گل، اول می گم بسم الله، همه می گن بسم الله، باغ سبز نماز، قشنگ ترین مهمونی،مجموعه باغ گل محمدی (ص)، آثار و برکات انقلاب اسلامی، خاطرات یک چپیه : زیبایی های دفاع مقدس و مجموعه فرهنگ وقف، از همه مهربانتر و...
دو مجموعه «فرهنگ وقف» و «از همه مهربانتر» توسط انتشارات به نشر به چاپ رسیده است.
 مجموعه فرهنگ وقف یک مجموعه 10 جلدی که تا کنون سه جلد با عناوین سه سوته ، یک سبد انجیر بچین و برف شادی چاپ و عرضه شده است. هرجلد از این کتاب در 24 صفحه  به بیان ویژگی های وقف پرداخته شده است.
بوستان بچه ها، جوجه های جورواجور، پل پنجمی ها، از مورچه تا دایناسور، با نمک بی نمک، سنگ های شکلاتی و دوربین بنیامین سایرعناوین مجلدهای این مجموعه هستند.
یکی از جلدهای «فرهنگ وقف» با عنوان «سه سوته» در مورد فردی است که زمین خالی دارد و بچه ها در آن بازی می کنند. روزی بچه ها متوجه می شوند که کامیونی خاک همراه لودر آمده است و زمین را صاف می کند. بچه ها ناراحت می شوند که دیگر زمین بازی ندارند اما بعد از چند روز متوجه می شوند که این زمین صاف و چمن کاری شده است و تبدیل به زمین بازی شده است، متوجه می شوند که صاحب زمین آن را برای ورزشگاه وقف کرده است.
 مجموعه دوجلدی «از همه مهربان تر» با موضوع تبیین خداشناسی برای کودکان است. این کتاب با تصویرگری خانم منصوره محمدی در سال 98-99 چاپ و منتشر شد.
  این مجموعه دوجلدی با عناوین گنجشک های برفی و هزار نفر هزار بار در قالب داستان نوشته شده است. هر کدام از مجلدها 16 صفحه دارند که شامل یک داستان است. در قالب یک داستان کوتاه ویژگی ها و صفات خداوند متعال برای کودکان گروه سنی ب معرفی می شود. شخصیت اصلی داستان «هزار نفر هزار بار» بچه‌ای است که تصمیم می‌گیرد گل های اطراف خانه شان را آب دهد. او گل های کوچه و خیابان را آب می دهد اما به فکر گل‌های کوه ها ، جنگل ها و دشت ها می افتد و اینکه فرصت و توانایی ندارد که به آن گل ها نیز آب دهد و نگران آبیاری آنها می شود. سپس بعد از اتفاقاتی کودک متوجه می شود که کار آبیاری آن گل ها را خداوند انجام می دهد.

در کتاب «گنجشک های برفی» پسر دلش به حال گنجشک ها در هوای سرد می سوزد. روزی گنجشکی به کف حیاط خانه آنها می افتد و دیگر نمی تواند پرواز کند. پسر به تن گنجشک لباس پشمی می کند که سرما نخورد اما می بیند که گنجشک قادر به حرکت نیست چه برسد که بخواهد پرواز کند. در این داستان نیز به نوعی کودک متوجه حکمت و تدبیر خداوند می شود که به هر موجودی در هر شرایطی کمک می کند.
مخاطب عزیز با عضویت در شبکه های اجتماعی «اینستاگرام به آدرس behtarinhaye_nashr@ » وکانال اطلاع رسانی به نشر در پیام رسانهای بله و تلگرام به آدرس behnashr@» از تخفیفات و اطلاعیه های مسابقات کتابخوانی و برنامه های ترویجی تبلیغی به نشر مطلع شوید.
همچنین علاقمندان می توانند، مجموعه فرهنگ وقف، از همه مهربانتر و سایر آثار به نشر را از سایت www.behnashr.com  تهیه نمایند.

 

منبع:
http://shabestan.ir/
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com