ورود به فروشگاه الکترونیکی

فروشگاه اینترنتی

 

پیشنهاد روز

اوقات شرعی

اذان صبح
طلوع خورشید
اذان ظهر
غروب خورشید
اذان مغرب
اوقات به افق :
۱۳۹۶-۰۷-۰۵
شاهین رهنما، شاعر و نویسنده آثار کودک و نوجوان مطرح کرد؛

کاهش استقبال از کتاب‌های مذهبی به دلیل اُفت کیفی آثار

اگر بتوانیم محتوای دینی مناسب با احترام به جوهره ادبیات تولید کنیم و کیفیت آثار این حوزه را بالا ببریم، مخاطبان به این کتاب‌ها علاقه‌مند می‌شوند.
شاهین رهنما، شاعر و نویسنده آثار کودک و نوجوان مطرح کرد؛
کاهش استقبال از کتاب‌های مذهبی به دلیل اُفت کیفی آثار
 
شاهین رهنما، شاعر و نویسنده گیلانی است که سال ۱۳۵۴ در شهر املش متولد شد؛ سرودن شعر را از دوران نوجوانی آغاز و آثار خود را به مجلاتی مانند سوره نوجوانان، سروش نوجوان، کیهان بچه‌ها و ... ارسال کرد؛ از همان دوران نوجوانی ارتباط مستمر او با نشریات کودک و نوجوان باعث شد سرانجام او، نویسنده و شاعر ثابت این مجلات شود؛ کتاب‌های شعر و قصه‌ وی بارها در جشنوارها‌ی مختلف جوایزی را از آن خود کرده است؛ «غم‌های قلابی»، «سبزتر از بهار»، «بهتر از فرشته‌ها»، «اگر کسی بخندد»، «ستاره‌بازی»، «خنده‌های ماه»، «گاو کوچولو»، «شعر جوان»، «پدربزرگ من عصا ندارد» ، «گزیده  ادبیات معاصر»، «زندگی  نواب صفوی»، «زندگی  ناصرخسرو»، «لبخند»، «نشانی دلت چه بود» و ... نام برخی آثار رهنماست.
به تازگی هم کتاب شعری با عنوان «یک دختر بی‎گوشواره» به مجموعه آثار او اضافه شده که این کتاب حاوی اشعاری با مضمون کربلایی و عاشورایی برای کودکان و نوجوانان است و به زودی توسط به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) روانه بازار کتاب خواهد شد؛ چاپ این کتاب همزمان با ماه محرم بهانه گفتگوی پایگاه اطلاع‌رسانی به‌نشر با این نویسنده و شاعر کودک و نوجوان شد که مشروح آن را می‌خوانید:
 
- لطفاً برای شروع گفتگو ارزیابی خودتان را از وضعیت فعلی ادبیات مذهبی در کشور بفرمایید.
 
در زمینه ادبیات دینی و مذهبی بعد از انقلاب آثار بسیاری تولید شده است و به لحاظ کمی در این حوزه شاید کمبودی وجود نداشته باشد اما شاید آثار تولیدشده کیفیت چندانی ندارند که این امر از مسائل مختلف و متعددی نشأت می‌گیرد؛ به اعتقاد من عجولانه کار کردن یکی از دلایلی است که می‌توان در خصوص کیفیت پایین برخی آثار دینی بیان کرد؛ برای مثال در دستگاه یا سازمانی نسبت به برگزاری جشنواره‎ای با محتوای آثار دینی و مذهبی تصمیم‌گیری و ضرب‌الاجلی هم برای ارسال آثار مرتبط تعیین می‌شود؛ در این مدت تعدادی اثر ارسال و در برخی موارد نیز کتاب‌هایی به چاپ می‌رسد! و این کتاب‌ها را در زمره آثار مذهبی و دینی تلقی می‌کنند! از این دست اقدامات در کشور زیاد اتفاق می‌افتد اما این روند به ادبیات دینی آسیب می‌زند و باعث اُفت کیفی آثار تولیدشده می‌شود.
 
- به نظر شما روندی که در تولید آثار مذهبی به آن اشاره کردید و این تولید عجولانه کتاب‌ها، چه تبعاتی را در حوزه ادبیات دینی به دنبال دارد؟
 
یکی از تبعاتش این است که در حال حاضر بسیاری از مخاطبان نوجوان و حتی بزرگسال تمایلی به خرید کتاب‌ها و آثار مذهبی ندارند و این یک آسیب است زیرا نتوانسته‌ایم کتاب‌هایی را در حوزه ادبیات دینی ارائه دهیم که تمام استانداردها را رعایت کرده باشد و بتواند مخاطب را جذب کند بنابراین مخاطبان ما رضایت چندانی از آثار این حوزه ندارند و همین امر بی‌رغبتی آن‌ها را نسبت به این کتاب‌ها و آثار به دنبال داشته است؛ برخی به غلط تصور می‌کنند کودکان و نوجوانان ما از ادبیات دینی و مذهبی و آثار آن فاصله گرفته‌اند اما اینطور نیست؛ اگر بتوانیم محتوای دینی مناسب با احترام به جوهره ادبیات تولید کنیم و کیفیت آثار این حوزه را بالا ببریم، مخاطبان به این کتاب‌ها علاقه‌مند می‌شوند.
 
- به نظر شما باید چه اقداماتی انجام شود تا کیفیت آثار تولیدشده در زمینه ادبیات دینی ارتقا یابد؟
 
یکی از راهکارها این است که از موازی‌کاری دستگاه‌های فرهنگی مرتبط جلوگیری شود؛ برای مثال برخی از این دستگاه‌ها اقدام به برگزاری جشنواره‌هایی می‌کنند که مشابه آن توسط سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها هم برگزار می‌شود؛ راهکار دیگر شناسایی نویسندگان و شاعران توانمندی است که کمتر به حوزه ادبیات دینی ورود کرده‌اند؛ باید از آن‌ها برای ورود به این حوزه دعوت شود؛ با انجام این اقدامات می‌توان آینده بهتر و روشن‌تری را برای ادبیات دینی و مذهبی متصور بود.
 
- اجازه بدهید نگاهی هم به حوزه ادبیات عاشورایی داشته باشیم که به نوعی زیرمجموعه ادبیات دینی و مذهبی به حساب می‌آید؛ وضعیت آثار مرتبط در زمینه ادبیات عاشورایی را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 
عاشورا قضیه متفاوتی دارد؛ در عاشورا شور و عشق و هیجانی نهفته است که شاید در سایر مناسبت‌ها کمتر باشد؛ بخشی از ادبیات عاشورایی به نوحه‌سرایی‌ها مربوط است که می‌توان آن را به نوعی جوششی دانست که این جوشش در فصلی از سال رونق می‌گیرد؛ اما همین نوع هم می‌تواند بهتر شود و می‌توان آثار بهتری در این زمینه داشت؛ هر فردی که در این وادی کار می‌کند، باید تلاش کند کار برجسته‌تری از خود ارائه دهد تا در شأن امام حسین(ع) باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود