انتشارات آستان قدس رضوی، اثری ویژه را درباره قیام تاریخی مسجد گوهرشاد تولید کرده است؛

روایتی خواندنی از قیام خونین مردم مشهد در «اوسنه‌ی گوهرشاد»

یکی از رویدادهای برجسته تاریخ ایران اسلامی که ابعاد گوناگونی دارد و از جنبه‌های مختلف باید به آن نگریست، رویداد دردناک حمله مزدوران رضاخان به مردم مسلمان در مسجد گوهرشاد وکشتار آن‌ها در 21تیرماه سال 1314است.
۱۴۰۰/۰۴/۲۳

به گزارش آستان‌نیوز، اهالی اندیشه و فرهنگ ایران سعی کرده‌اند این رویداد تلخ را همچون برگی دیگر از کتاب تاریخ ایران زمین، بررسی کنند و آن را با زبان و بیان خواندنی و جذاب برای مردم تشریح و تبیین کنند.
یکی از این آثار خواندنی، کتاب «اوسنه گوهرشاد» به قلم سعید تشکری، نویسنده، کارگردان و رمان‌نویس ایرانی است که در انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.
سعید تشکری در کتاب اوسنه‌ی گوهرشاد با روایت‌های مختلف قصه عاشقی صادق و معصومه، سفرتاریخی گوهرشاد بیگم از دل تاریخ و روایت زندگی امینه و فتح‌الله پاکروان نماینده دستگاه قدرت و عقاید رضاشاه سعی کرده است این قصه تلخ تاریخ را به گونه‌ای متفاوت و جذاب به تصویر بکشد.
او ابتدا سفری در دل تاریخ انجام می‌دهد و گوهرشاد بیگم را به سال ۱۳۱۴ دعوت می‌کند تا به کمک ندیمه‌اش، پریزاد، واقعه‌ی تاریخی، مذهبی، سیاسی و خونین مسجد گوهرشاد را روایت کند. بخش دیگر کتاب اوسنه‌ی گوهرشاد روایتی از زندگی فتح‌الله پاکروان، استاندار خراسان و برخورد تاریخی میان این دو است. در بخش‌های این اثر نیزخود نویسنده حضور دارد و با نثری محاوره‌ای جواب پرسش‌های احتمالیِ ذهن خواننده را می‌دهد.

اوسنه گوهرشاد صوتی


این اثر برای نخستین بار در سال 1398 از سوی به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) روانه بازار کتاب شد. در همین سال پویش مطالعاتی براساس این کتاب برگزار و با استقبال مخاطبان، چاپ بیست و پنجم این رمان در 25 هزار نسخه منتشر شد. این اثر در جشنواره‌های نیز مختلف خوش درخشید و توانست درجشنواره شهید اندرزگو در سال1398 برگزیده شود.

منبع:
https://news.razavi.ir
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com