علی اکبر والایی

والایی از داستان نویسانی است که هریک از نوشته‌هایش حاصل ماه‌ها پژوهش و مطالعه حول محور موضوع اثر است. او تلاش دارد مخاطب نوجوانش را با مفاهیم مهم و دینی همچون فلسفه نماز، عبادت و تاثیر اعمال و موضوع جهان آخرت و برزخ، در قالب داستان آشنا کند.
۱۴۰۰/۱۲/۰۹

علی اکبر والایی در سال1344 در شهر تبریز به دنیا آمد. او بیشتر وقت کودکی و نوجوانی خود را با خواندن کتاب‌های قصه گذراند. علاقه‌اش به داستان‌نویسی سبب شد تا در بیست سالگی به عنوان مربی هنری در آموزش و پرورش مشغول به فعالیت شود و داستان‌نویسی، نمایشنامه و قصه‌گویی را در مدارس تدریس کند. ایشان به مدت چند سال نویسندگی برنامه شنیدنی و پرمخاطب «قصه ظهر جمعه» را به عهده داشت، این برنامه یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های رادیو ایران است که هر ظهر جمعه با صدای دلنشین استاد سرشار پخش میشد. والایی تاکنون بیش از 300 نمایشنامه برای برنامه‌های مختلف رادیویی نوشته است.
در سال 1368 اولین کتاب داستانی او منتشر شد. پیش از چاپ نخستین کتاب، داستان‌هایش در نشریات  ویژه نوجوانان مانند نهال انقلاب ، رشد، سوره نوجوان، آینده سازان و سروش نوجوان چاپ می شد. علی اکبر والایی در ادامه فعالیت های مطبوعاتی خود به عنوان کارشناس و عضو شورای بررسی کتاب سال سوره نوجوان، عضو شورای داوری داستان‌های انقلاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان و نیز داوری کتاب فصل کانون  حضور داشت.
داستان‌های فراوانی از علی اکبر والایی تاکنون توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده است؛ ازجمله:
سرزمین خدایان (داستان بلند) – انتشارات فرپخش، مشق خاکی (مجموعه داستان) – انتشارات مدرسه، غریب دریا (داستان بلند) – انتشارات مدرسه، دستی از دور (مجموعه داستان) – انتشارات حوزه هنری، فرزندان صحنه (رمان) – انتشارات مدرس،  باد در گیسوان آتش (رمان تاریخی) – انتشارات مدرس، رسته سنگ اندازان (مجموعه داستان) – دفتر نشر فرهنگ اسلامی، مردی از مدینه فاضله (رمان تاریخی) – دفتر نشر فرهنگ اسلامی، آوای پرستوها (مجموعه داستان) – کانون پرورش فکری، ایستگاه (مجموعه داستان) – کانون پرورش فکری، آن سوی تاریکی (مجموعه داستان) – کانون پرورش فکری، پرستوی سالهای جنگ (زندگی داستانی) – انتشارات پالیزبان، نغمه ساز فاراب (رمان تاریخی) – انتشارات حوزه هنری، علامه مجلسی (رمان تاریخی) – انتشارات مدرسه، نشان سیمرغ (مجموعه داستان) – انتشارات منادی تربیت، آهوی آدم (مجموعه داستان) – انتشارات منادی تربیت، پرنده‌ای که تبعید شد (زندگی داستانی) – انتشارات شاهد (بنیاد شهید)، خلوت معبد (مجموعه داستان) – انتشارات مدرسه، خلوت مدیر (رمان- بزرگسالان) – انتشارات به نشر، روشنای خاموش(رمان – نوجوان)- انتشارات به نشر، عمود1400 - نشر احيا، رمان باغ سپید مرزی


آثار علی اکبر والایی در جشنواره های متعدد کتاب و مطبوعات حضور داشته است.  برخی از مهمترین جوایز ایشان عبارتند از :
•    مشق خاکی، دریافت رتبه اول کتاب سال ماهنامه سوره نوجوانان در سال 1373
•    مشق خاکی، منتخب چهارمین جشنواره کتاب کانون پرورش فکری  درسال 1374
•    باد در گیسوان آتش، منتخب جشنواره رشد در سال 1380
•    رسته سنگ اندازان، منتخب جشنواره کانون پرورش فکری و اثر برگزیده نخستین همایش فرهنگی تهران_فلسطین در سال 1379، اثر منتخب سازمان بسیج هنرمندان در سال 1390
•     خلوت معبد، منتخب جشنواره رشد در سال 1386
•    ایستگاه، منتخب جشنواره داستانهای انقلاب کانون پرورش کودکان و نوجوانان در سال 1387
در ادامه از میان کتاب هایی که علی اکبر والایی نوشته است خلوت مدیر و روشنای خاموش توسط انتشارات آستان قدس رضوی چاپ و منتشر شده است، معرفی می شود.

خلوت مدیر


 داستان وضعيت اسف بار آموزش و پرورش در دوران پهلوي است که والايي چه در آن روزها که دانش‌آموز بود و چه بعدها که معلم شد، با ابعاد آن آشنايي داشت.
والایی خلوت مدیر را با نثر سلیس و روان نوشت و در نگارش آن از عبارات کنایه و ضرب المثل ها و دیگر ظرفیت‌های ادبی بهره گرفت تا هم برای بزرگسال و هم مخاطب نوجوان خواندنی باشد. این کتاب به صورت صوتی نیز منتشر شده است.

روشنای خاموش


روشنای خاموش یکی از کتاب‌های مجموعه روزهای جنگ، داستان‌هایی با موضوع دفاع مقدس و روزهای پرشور جنگ برای نوجوانان است. روشنای خاموش بعد از کتاب‌های «مشق خاکی»،‌ «آوای پرستوها»، «سال‌های ارغوانی» چهارمین اثر والایی در حوزه جنگ محسوب می‌شود، داستان‌های این کتاب کاملاً مستقل هستند و شخصیت‌های متفاوتی دارند و تنها نقطه اشتراکشان موضوع کلی کتاب، یعنی جنگ است. این کتاب نیز توسط انتشارات به نشر صوتی شده است.

والایی از داستان نویسانی است که هریک از نوشته‌هایش حاصل ماه‌ها پژوهش و مطالعه حول محور موضوع اثر است. او تلاش دارد مخاطب نوجوانش را با مفاهیم مهم  و دینی همچون فلسفه نماز، عبادت و تاثیر اعمال و موضوع جهان آخرت و برزخ، در قالب داستان آشنا کند.

برای مشاهده  مجموعه آثار منتشر شده انتشارات به نشر به سایت www.behnashr.com مراجعه نمایید و ما را در فضای مجازی (اینستاگرام) به آدرس behtarinhaye_nashr@ ، پیام رسان های ایتا، بله و تلگرام  به آدرس behnashr@ دنبال کنید.


 

منبع:
https://news.razavi.ir
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com