سعید تشکری

در تربیت و آموزش نسل جوان در حوزه داستان‌نویسی بسیار فعال بود و در سالهای 96 الی 98 سلسه نشست‌های عصرانه داستان نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر به دبیرعلمی ایشان هر هفته سه‌شنبه‌ها ساعت 17 در محل فروشگاه مرکزی به نشر واقع در خیابان امام خمینی (ره) روبروی باغ ملی برگزار می‌شد. ما در نشست‌های هفتگی عصرانه داستان نویسان رضوی میزبان داستان نویسان و نویسندگان و نوقلمان مشهدی بودیم .
۱۴۰۰/۱۲/۱۵

سعید تشکری متولد سال 1342 در قوچان است. از داستان نویسانی است که کارنامه درخشانی در حوزه نویسندگی و کارگردانی تئاتر و نمایش دینی دارد و یکی از اعضای ایرانی کانون جهانی تئاتر بود، تشکری از فعالان عرصه هنرهاي نمايشي بود که توانست در سال 1391 در اختتاميه نهمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي موفق به دريافت نشان عالي مركز هنرهاي نمايشي راديو‌ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي شود.

سعید تشکری از سال ۱۳۶۰ فعالیت‌هایش را با عنوان نویسنده و کارگردان مطرح تئاتر و سینما، نویسندهٔ مقالات در مطبوعات در حوزهٔ ادبیات و هنر، داوری و منتقد جشنوارهٔ تئاتر فجر، شرکت در جشنواره‌های ملی و کشوری، چاپ آثار در حوزهٔ رمان، ادبیات نمایشی، ساخت فیلم و نگارش سریال‌های تلویزیونی و نگارش نمایشنامه‌های رادیویی در اداره کل نمایش رادیو تهران ادامه داد. همچنین در جای استاد شاگردان زیادی را در حوزهٔ هنر و ادبیات تربیت کرد و امروز نیز در جای یکی از رمان‌نویسان طراز اول کشور در حوزهٔ ادبیات دینی و انقلاب مطرح است. گواه آن، جایزهٔ سه دوره کتاب سال رضوی و کتاب سال شهید غنی‌پور، در سال‌های ۱۳۸۵، ۱۳۸۸و ۱۳۹۰ می باشد. از آخرین کارهای او در حوزه تلویزیون می‌توان به نگارش بخش اول «سریال زمانه» که از سریال‌های موفق و پربینندهٔ شبکه سوم سیما در سال ۱۳۹۱ بود اشاره کرد؛ و نیز در زمینهٔ ادبیات داستانی چاپ رمان‌های موفق «پاریس پاریس»، «ولادت»، «رژیسور»، و «بارِ باران» می‌باشد.

تشکری در تربیت و آموزش نسل جوان در حوزه داستان‌نویسی بسیار فعال بود و با برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی، نویسندگان فراوانی را به جامعه ادبی کشور معرفی کرد. در سالهای 96 الی 98 دبیر علمی سلسه نشست‌های عصرانه داستان نویسان رضوی در سه‌شنبه‌های به‌نشر بود که هر هفته سه‌شنبه‌ها ساعت 17 در محل فروشگاه مرکزی به نشر واقع در خیابان امام خمینی (ره) روبروی باغ ملی برگزار می‌شد. ما در نشست‌های هفتگی عصرانه داستان نویسان رضوی میزبان داستان نویسان و نویسندگان و نوقلمان مشهدی بودیم .

عصرانه داستان نویسان رضوی

 

عصرانه داستان نویسان رضوی


حاصل سال‌ها توانمندی او در عرصه‌های رمان دراماتیک با ترکیب فوت و فن‌های نمایش‌نامه نویسی، داستان‌نویسی و اطلاعات علمی، نگارش رمان‌های خیلی خوب در زمینه تاریخچه حرم مطهر رضوی و زندگی و زمانه امام رضا(ع) بود.
برخی از نوشته‌های ایشان که توسط به‌نشر( انتشارات آستان قدس رضوی) به چاپ رسید عبارت‌اند از: مردمان قصه کنند، آبی‌ها (جلد 1 و2)، موقف، اوسنه گوهرشاد، به صرف عصرانه، غریب قریب، اوسنه‌ی گوهرشاد

اوسنه گوهرشاد
رمانی فانتزی و پست مدرن است که واقعه‌ی تاریخی مسجد گوهرشاد را روایت می‌کند. ششمین پویش مطالعاتی به نشر در سال 98 با محوریت این رمان برگزار شد و در کمتر از یکسال به تیراژ 25 هزار نسخه رسید.
 
موقف

حکایت زندگی دعبل خزاعی، شاعر شیعی مرید اهل‌ بیت (ع) است که در زمان امام رضا(ع) زندگی می‌کرد. دعبل موقِف سرزمین امام هشتم(ع) می‌شود و در وصف پیامبر(ص) و فرزندانشان شعر می‌گوید. این کتاب برگزیده جشنواره کتاب سال خراسان رضوی در سال 98 است.

این کتاب داستانهای منتخب سلسله نشست های عصرانه داستان نویسان رضوی را در خود جای داده که حاصل تلاش داستان نویسان جوان مشهدی و آموزش های استاد تشکری است.

به صرف عصرانه

ماجرای طبیبی مسیحی است که در پی حقیقت میدود و با ماجرایی پر کشش و پر فراز و نشیب هم دربار هارون‌الرشید را تجربه میکند، هم شهد شیرین عشق را می چشد و هم در پناه امام آرام میگیرد.

غریب قریب

کتاب اول غریب قریب داستان ساخت و بازسازی مرقد ملکوتی امام رضا (ع) در دوره‌های مختلف تاریخی است. نویسنده در این دوازده بخش روایت‌هایی از ساخت این بارگاه در دوره‌های نوغانیان، سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، چنگیزی ها، ایلخانان، تیموریوان، صفویان، افشاریان و قاجار  روایت کرده است. متن کتاب لطیف و ادبی است و در قالب یک روایت داستانی جذاب به بخشی از تاریخ می‌پردازد. کتاب دوم به زودی منتشر خواهد شد.

برخی از مهمترین افتخارات و جوایز ایشان:
• دریافت نشان «فیروزه هنر» و چهره سال هنر انقلاب اسلامی خراسان رضوی.
• برگزیده نخستین جشنواره جایزه ادبی شهید اندرزگو برای کتاب اوسنه ی گوهرشاد
• برگزیده سه دوره کتاب سال رضوی برای «کتابهای موقف»، «غریب، قریب» و «هندوی زیبا»
• برگزیده کتاب سال شهید غنی‌پور
• برگزیده سیزدهمین جایزه ادبی قلم زرین برای کتاب «مفتون و فیروزه»
• پاسداشت ۲۰ سال تلاش در تئاتر دینی
• پاسداشت ۲۰ سال خلق اثر در حوزه دفاع مقدس در سال 87
• دریافت نشان عالی اداره کل هنرهای نمایشی صدای جمهوری اسلامی ایران در سال 91
• دریافت نشان خادم فرهنگ رضوی در سال 1398

سعید تشکری سال‌ها به بیماری ms مبتلا بود و به علت مشکلات دستگاه گوارش در بیمارستان رضوی مشهد بستری شدند اما متاسفانه بعد از ظهر سه‌شنبه، 19بهمن ماه1400، به علت خونریزی معده و کم‌خونی درگذشت و در در میان بهت و اندوه شاگردان در مشهد تشییع و در حرم مطهر امام رضا (ع) به خاک سپرده شد.
برای تهیه هریک از کتاب‌های ایشان می‌توانید به سایت فروش کتاب به آدرس www.behnashr.com مراجعه نمایید.

 

منبع:
https://news.razavi.ir
پیوست:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید
دانلود رایگان

نرم افزار اندرویدی کتابخوان به نشر

آدرس:

مشهد- بلوارسجاد-خیابان میلاد - بین میلاد2و4 - به نشر (انتشارات استان قدس رضوی)

تماس با واحد پشتیبانی:
05137652008
پست الکترونیک:
behnashr@gmail.com